Jeśli chcesz dokonać remontu w kuchni, a nawet po prostu przestawić meble, ważne jest, aby wcześniej przemyśleć układ pod względem jego funkcjonalności i komfortu dla użytkowników. Ergonomia kuchni zależy od tego, jak przyjemnie będziesz tam spędzać czas, komfort podczas wszystkich procesów, a nawet czas spędzony przy gotowaniu.
Pomożemy Ci sprawić, by Twoje meble były ergonomiczne. Możesz również sam sprawić, że Twoja kuchnia będzie ergonomiczna, jeśli na początkowych etapach naprawy będziesz przestrzegać kilku prostych zasad. Przez TopKitchensGroup przygotowano szczegółowe spojrzenie na ergonomię kuchni.
Co to jest ergonomia?
Przede wszystkim warto dowiedzieć się, czym jest ergonomia. Ergonomia to specjalna nauka, która pozwala poprawnie określić optymalne warunki pracy, życia i odpoczynku dla człowieka. Podczas remontu należy zwrócić szczególną uwagę na ergonomię, ponieważ od tego zależy wygoda pokoju dla jego właścicieli.
Często pojęcia ergonomii i układu są utożsamiane, ale w rzeczywistości układ jest tylko częścią ergonomicznego pomieszczenia. Na przykład podczas remontu kuchni, oprócz udanego układu, warto również rozważyć wygodę użytkowania, wymiary i rozmieszczenie mebli, oświetlenie i zasilanie, bezpieczeństwo.
Ważna jest oczywiście również stylistyka i kolorystyka kuchni. Te elementy jednak nie odgrywają kluczowej roli podczas naprawy. Możesz wybrać dowolny styl i paletę kolorów do swojej kuchni, ale przede wszystkim ważne jest, aby pomieszczenie było funkcjonalne i wygodne.
Właściwy układ kuchni
Wygodny i prawidłowy układ kuchni jest jednym z głównych kluczy do jej ergonomii. Twój komfort podczas korzystania z kuchni zależy od właściwej lokalizacji mebli kuchennych i urządzeń. Zapobiegnie to obrażeniom, które mogą wystąpić w wyniku zderzenia z zestawem, a także znacznie zaoszczędzi czas spędzony na gotowaniu.
Na przykład dzięki układowi nawet mała kuchnia może być wygodna do gotowania i spożywania posiłków. Jeśli kuchnia jest duża, dobry układ pozwoli Ci umieścić wszystko, czego potrzebujesz pod ręką.
Wszystko to można zrobić, jeśli przestrzegasz podstawowych zasad ergonomii, co pomoże znacznie zwiększyć poziom komfortu i przytulności w kuchni. Oczywiście że projektanci TopKitchensGroup planując kuchnię, z wyprzedzeniem poinformują o Twojej ergonomii.
Zasada trójkąta roboczego
Podstawowym prawem układu kuchni jest prawidłowe umieszczenie trzech głównych elementów kuchennych, które mają nazwę trójkąta roboczego. Trzy główne obszary pracy w kuchni to:
- lodówka – strefa przechowywania żywności;
- zlewozmywak;
- kuchenka – strefa przetwarzania produktów
Podczas gotowania właśnie wokół tych elementów spędzamy najwięcej czasu. Dlatego podczas planowania kuchni eksperci zalecają przedstawienie trójkąta. Parametry trójkąta nie są bardzo ważne – może być wydłużony, prostokątny lub równoboczny. Jest jednak kilka wskazówek, których warto posłuchać.
Po pierwsze, jeśli chcesz poświęcić mniej czasu i wysiłku podczas gotowania, suma wszystkich boków trójkąta roboczego nie powinna przekraczać 6 metrów. Po drugie, postępuj zgodnie z wyraźną sekwencją: lodówka – zlewozmywak – kuchenka, piekarnik.
Jeśli pozwala na to obszar, możesz zrobić kuchnię wyspową. Wtedy jeden z elementów roboczych znajduje się na specjalnej „wyspie”.
Jeśli kuchnia jest stosunkowo niewielka, istnieją inne opcje rozmieszczenia głównych obszarów roboczych. Na przykład dość często stosuje się układ liniowy, w którym wszystkie strefy są ułożone sekwencyjnie.
Dodatkowe akcesoria kuchenne
Oprócz trójkąta roboczego w kuchni znajdują się również inne zestawy i sprzęt AGD. Jednym z najważniejszych elementów jest okap. Wymiary i moc okapu należy dobrać w zależności od potrzeb i częstotliwości gotowania.
Czasami wystarczy kompaktowy model, który pochłonie większość tłuszczu i pary.
Okap ma być zainstalowany nad powierzchnią do gotowania. Odległość od powierzchni do okapu powinna wynosić co najmniej 55 lub 65 cm, odpowiednio dla kuchenki elektrycznej i gazowej. Odległość może być większa. Zależy to od Twojego wzrostu, aby okap nie przeszkadzał podczas gotowania.
Kuchenka mikrofalowa jest zwykle umieszczana w pobliżu lodówki, ponieważ służy do podgrzewania gotowych potraw. Jeśli w domu są dzieci i osoby starsze, kuchenka mikrofalowa powinna stać na wysokości, która będzie wygodna zarówno dla dzieci, jak i dorosłych i osób starszych. Standardowa wysokość jej umieszczenia znajduje się na wysokości klatki piersiowej.
Jeśli wcześniej piekarnik był częścią kuchenki gazowej i znajdował się na dole, teraz elektryczna płyta kuchenna i piekarnik mogą być umieszczone niezależnie od siebie. Piekarnik jest również wygodny do umieszczenia na wysokości klatki piersiowej, aby monitorować proces gotowania. Ponadto w pobliżu powinna znajdować się powierzchnia, na której można umieścić gotowe danie.
Zmywarki nie są częścią obowiązkowego sprzętu AGD, ale to urządzenie coraz częściej znajduje się w nowoczesnych kuchniach. Zmywarka znajduje się obok zlewu, ponieważ do jej funkcjonowania potrzebne jest zaopatrzenie w wodę.
Czynniki planowania społecznego
Warunki społeczne obejmują liczbę osób, które stale korzystają z kuchni, ich wiek, nawyki i cechy indywidualne. W ten sposób możesz odpowiednio zaplanować jadalnię – wymiary stołu, liczbę miejsc, specjalne miejsce dla dziecka i tym podobne. Od czynnika społecznego zależy również rozmieszczenie najczęściej używanych urządzeń gospodarstwa domowego.
Ponadto wysokość blatu i powierzchni roboczych zależy od tego czynnika. Zwykle wysokość blatu jest dostosowana do wzrostu osoby, która będzie gotować w kuchni częściej niż inni. To samo dotyczy szafek wiszących i półek – nie należy ich umieszczać bardzo wysoko, aby niezbędne rzeczy można było dosięgnąć bez pomocy.
Funkcjonalność
Wszystkie czynności w kuchni związane z otwieraniem szafek, wysuwaniem szuflad i korzystaniem z urządzeń gospodarstwa domowego powinny być wykonywane łatwo i bez zakłóceń. Klamki i drzwi nie powinny się krzyżować i zderzać. Dlatego konieczne jest wcześniejsze obliczenie odległości do swobodnego otwierania i umieszczenie ich w układzie ergonomicznej kuchni.
Na przykład przed zwykłymi szufladami należy pozostawić co najmniej 90 cm wolnej przestrzeni. Przed zlewozmywakiem zwykle pozostawia się 100 cm, a przed piekarnikiem 110 cm przestrzeni.
Ogólnie optymalna odległość od ściany do końca obszaru roboczego, biorąc pod uwagę szerokość blatu, wynosi zwykle około 170 cm.
Optymalne odległości
Aby gotować wygodnie, musisz zachować najważniejsze odległości w kuchni. Na przykład w pobliżu zlewozmywaka należy pozostawić około 45 cm wolnej przestrzeni, aby rozpryski podczas mycia naczyń lub produktów nie dostały się na inne powierzchnie.
Zaleca się pozostawienie mniej więcej tej samej odległości wokół kuchenki. Powierzchnie w odległości 30-45 cm będą stale nagrzewane. Ponadto podczas gotowania będą znacznie zanieczyszczone.
Kolejną ważną odległością jest odległość od blatu do górnych szafek. Zwykle wskaźnik ten wynosi 45-65 cm. Dokładniej odległość jest obliczana indywidualnie, w zależności od wzrostu.
Wymiary mebli
Standardowa wysokość powierzchni roboczej wynosi 85 cm, ale nie jest odpowiednia dla wszystkich. Wygodny blat ma wysokość 10-15 cm poniżej talii osoby, która najczęściej korzysta z kuchni. Jeśli kilka osób będzie gotować, wysokość blatu będzie miała średnią optymalną dla wszystkich użytkowników.
Szerokość powierzchni roboczej dla wygodnej pracy jednej osoby wynosi około 110 cm. Jednocześnie, jeśli liczba osób, które będą gotować w tym samym czasie, wzrasta, wówczas szerokość obszaru roboczego należy również zwiększyć do 120-130 cm na osobę.
Wymiary stołu należy również przemyśleć z wyprzedzeniem. Mały stół może być niewygodny dla wszystkich członków rodziny. Dla jednej osoby warto przeznaczyć co najmniej 60 cm wolnej przestrzeni, aby czuła się komfortowo. Na tej podstawie możemy stwierdzić, że minimalne wymiary stołu jadalni dla rodziny 3-4 osób to 80×120 cm.
Rozmieszczenie mebli
Dla ergonomii kuchni istnieje również kilka zasad aranżacji mebli. Jedną z najważniejszych zasad jest to, że między dowolnymi dużymi elementami należy pozostawić wystarczającą przestrzeń do poruszania się. Na przykład dotyczy to stołu lub kuchni „wyspowej”.
Strefa jadalni znajduje się co najmniej jeden metr od trójkąta roboczego. Ważne jest również, aby krzesła nie utrudniały poruszania się po kuchni. Idealna odległość od oparcia krzesła do innych mebli wynosi co najmniej 75 cm.
Ergonomia kuchni z rozmieszczeniem mebli w dwóch rzędach lub literą „P” wymaga pozostawienia przejścia między rzędami o szerokości co najmniej 120 cm.
Zasady przechowywania rzeczy w kuchni
Podczas układania naczyń i produktów w szafkach należy stosować pewne zasady. Przede wszystkim rzeczy, które są najczęściej używane, powinny znajdować się jak najbliżej strefy roboczej. Wszystkie przedmioty warto pogrupować według przeznaczenia i przechowywać w grupach.
Aby uniknąć chaosu w szafkach i szufladach, zaleca się stosowanie haczyków, organizerów i przegródek. Ponadto pionowe umieszczanie rzeczy jest uważane za wygodniejsze i pozwala zaoszczędzić więcej miejsca.
Inną popularną opcją jest przechowywanie naczyń w otwartych miejscach. Ta opcja nadaje się na przykład do dekoracyjnych talerzy lub pięknych zestawów naczyń. Następnie, aby je umieścić, wystarczy zainstalować szerokie półki lub przykręcić specjalne haczyki.
Do przechowywania żywności można wyróżnić osobne elementy lub wysoką szafkę z półkami.
Układ strefy jadalni
Jeśli to możliwe, miejsca pracy i jadalni powinny być jak najdalej od siebie. Jednocześnie ze wszystkich stron stołu należy pozostawić odległość około 1 metra do wygodnego poruszania się i siadania przy stole.
Często przy wyborze stołu właściciele preferują minimalizm. Kompaktowość i wygoda są naprawdę priorytetem przy wyposażaniu kuchni. Ponadto taka kuchnia często wygląda o wiele ładniej. Warto jednak pamiętać, że aby zachować minimalistyczny styl, konieczne jest ciągłe utrzymywanie czystości w kuchni i unikanie niepotrzebnych elementów na widocznych powierzchniach.
Inną opcją jadalni, która jest ostatnio dość popularna, jest lada barowa. Jest to wspaniała rozwiązanie dla małych kuchni. Lada oszczędza miejsce, ponieważ może być częścią części wypoczynkowej i często jest przymocowana do wysokiego parapetu.
W każdym razie, planując jadalnię, powinieneś skupić się na własnych potrzebach i życzeniach. Ta część kuchni powinna być przytulna i wygodna dla każdego, kto mieszka w mieszkaniu.
Dodajemy przytulność i komfort
Warto również pomyśleć o komforcie poruszania się między pokojami. Szerokość przejścia drzwi do kuchni powinna wynosić co najmniej 80 cm, a w niektórych przypadkach nawet 90 cm. Lepiej jest, gdy drzwi otwierają się na zewnątrz i nie dotykają ścian ani innych przedmiotów.
Zamiast tradycyjnych drzwi możesz użyć drzwi przesuwnych lub zaprojektować łuk o dowolnym kształcie. W takim przypadku drzwi mogą stać się elementem wystroju, a oprócz praktycznego będą również pełnić funkcję stylistyczną.
Jeśli mówimy o rozwiązaniach stylistycznych, to coraz częściej preferują nowoczesny styl. W projektowaniu frontów dominują jasne kolory, a blaty wybierają bardziej kontrastowe, ciemne odcienie. Jednak to, w jakim stylu zrobić kuchnię, zależy wyłącznie od jej właścicieli, więc nie bój się realizować swoich najśmielszych pragnień.
Układ oświetlenia i zasilania
Aby kuchnia była wygodna zarówno do gotowania, jak i relaksu, warto pomyśleć o wysokiej jakości wielopoziomowym systemie oświetlenia. Aby to zrobić, potrzebujesz kilku urządzeń. Po pierwsze, żyrandol na suficie. Możesz zatrzymać się na jednej opcji lub wybrać osobne modele do pracy i jadalni, co pomoże wizualnie podzielić pomieszczenie na strefy.
Po drugie, musisz wybrać podświetlenie dla obszaru roboczego. Jednym z najczęstszych rozwiązań jest instalacja taśmy LED, która jest przymocowana na całej długości fartucha, pod górnymi szafkami. Możesz również wybrać lokalne oświetlenie do zlewozmywaka, kuchenki i blatu. Ponadto możesz dodać dekoracyjne lampy, które będą służyć nie tylko jako dodatkowe źródło światła, ale także dodadzą komfortu i podkreślą stylistyczne cechy pomieszczenia.
Równie ważnym elementem jest zasilanie elektryczne. W kuchni stale używa się wielu urządzeń, więc zastanów się z wyprzedzeniem nad umieszczeniem gniazdek. Policz, ile urządzeń elektrycznych będziesz używać i dodaj 2 kolejne gniazda na przyszłość. Można je umieścić w obszarze roboczym, wzdłuż dolnych szafek lub w pobliżu największych urządzeń: lodówki, piekarnika, okapu itp.
Bezpieczeństwo w kuchni
Ostatnim na naszej liście, ale nie ostatnim najważniejszym elementem ergonomii kuchni jest jej bezpieczeństwo. Większość pytań dotyczących bezpieczeństwa pojawia się wokół kuchenki, niezależnie od tego, czy jest ona gazowa, czy elektryczna. Na wczesnych etapach planowania kuchni ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce na kuchenkę.
Nie umieszczaj kuchenki w pobliżu drzwi, ponieważ ryzyko zaczepienia gorących naczyń znacznie wzrasta. Konieczne jest również umieszczenie powierzchni co najmniej 45 cm od okien, zwłaszcza zasłon, aby tkanina nie dotykała kuchenki, co może spowodować pożar.
W trójkącie roboczym należy również przestrzegać pewnych odległości. Kuchenkę umieszcza się w odległości najmniej 35 cm do lodówki i co najmniej 50 cm do zlewozmywaka. Ponadto ważne jest, aby powierzchnia nie znajdowała się blisko ściany lub szafki.
Oprócz bezpiecznego umieszczania powierzchni do gotowania, pomyśl także o innych obszarach ryzyka. Na przykład, aby uniknąć obrażeń i uderzenia głową o meble, górny rząd szafek lepiej jest zrobić nieco węższy, niż dolny. Jeśli masz górne szafki sięgające sufitu lub antresolę, zalecamy dodatkowy zakup specjalnej podpórki lub drabiny. Stałe używanie krzeseł do tych celów nie jest przewidziane, więc może być niebezpieczne.
Umieść gniazda w taki sposób, aby w razie awarii można było szybko odłączyć urządzenie od sieci. Nie umieszczaj gniazd bliżej niż 30 cm od kuchenki i zlewozmywaka, aby uniknąć oleju i bryzg wody oraz zapobiec wystąpieniu sytuacji awaryjnych.
Krótkie podsumowanie
Oczywiście kuchnia to indywidualny produkt, który wymaga współpracy klienta i projektanta. Nawet jeśli jesteś doskonale przygotowany i nauczyłeś się wszystkiego o swojej wymarzonej kuchni, nadal możesz przegapić szczegóły, które zna tylko specjalista. Mamy ich wiele, od 15 lat tworzymy meble i uczymy się na błędach, wiemy jak zrobić kuchnię:
Jeśli potrzebujesz bezpłatnej porady naszego specjalisty – zadzwoń, pomożemy.
TopKitchensGroup – nam zaufali.